Jak dobrze opisać swoje zainteresowania w CV? Przykłady ciekawych hobby do CV.

Jak dobrze opisać hobby i zainteresowania w CV

Choć zainteresowania nie są najważniejszą sekcją CV, to jej właściwe uzupełnienie może znacznie pomóc nam w dostaniu zaproszenia na rozmowę o pracę. Tłumaczymy jak właściwie opisać swoje hobby w zależności od stanowiska, na które aplikujemy w CV.Jak powinna wyglądać sekcja z zainteresowaniami w profesjonalnym CV?

Powiedzmy sobie prawdę: zainteresowania nie są najważniejszą sekcją w CV. To doświadczenie zawodowe pokazuje czy miałeś do czynienia z obowiązkami na podobnym stanowisku (sprawdź jak skutecznie opisać historię zatrudnienia). Więc jaki jest cel wpisywania hobby do CV? Odpowiednie zainteresowanie może zaciekawić rekrutera, zwłaszcza jeżeli jest w jakiś sposób powiązane ze stanowiskiem na jakie aplikujesz. Poza tym ciekawe zainteresowania wiele mówią o tym jakim człowiekiem jesteśmy i jaki mamy charakter.

Sekcja z zainteresowaniami powinna raczej występować jako jedna z ostatnich sekcji w CV. Lepiej wypisać zainteresowania w jednej linijce - wymień około 3 zainteresowania. W końcu cenne miejsce w CV jest na wagę złota. Takie podejście zastosowaliśmy w naszym kreatorze CV, gdzie możesz stworzyć profesjonalne CV w kilka chwil oszczędzając dużo czasu na samodzielne formatowanie szablonów CV.


Na jakie pułapki uważać wpisując hobby do CV?

Wpisując nieszablonowe zainteresowania do CV trzeba pamiętać, że mogą one być zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli np. wpiszesz zainteresowanie rycerstwem, a na rozmowie wyjdzie, że ogranicza sie to do tego, że 5 lat temu byłeś na inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, to może to sprawić złe wrażenie na rekruterze. Warto mieć sporą wiedzę na temat twojej pasji, jeżeli chcesz o niej opowiedzieć na rozmowie i zyskać łatkę osoby ciekawej i interesującej. Jeszcze lepiej jeżeli twoje zainteresowania współgrają z cechami potrzebnymi na aplikowanym przez ciebie stanowisku.

Oto garść przykładów:

 • na stanowisko kierownicze przydatne może być zainteresowanie sportami zespołowymi. Pokażą one że dobrze czujemy się w środowisku gdzie ważna jest współpraca.
 • jako kosmetyczka możesz wpisać jako hobby psychologię - pokazuje to u ciebie zrozumienie dla drugiego człowieka, łączy się z troską i współczuciem.

Po tych przykładach możemy przejść dalej do przykładów dobrych zainteresowań związanych z pracą.


Przykłady dobrych zainteresowań w CV w zależności od aplikowanego zawodu

 • uprawa roślin np. sukulentów - dla zawodów wymagających cierpliwości - opiekunka, hostessa, sprzedawca
Jak dobrze opisać hobby i zainteresowania w CV - przykład rośliny
 • gotowanie, kuchnia węgierska - dla zawodów pośrednio połączonych z jedzeniem - dietetyk

 • mentalizm, sztuczki psychologiczne - w zawodach wymagających obsługi klienta - sprzedawca, telekonsultant

Inne ciekawe przykłady hobby do CV:

 • żeglarstwo
 • kino włoskie
 • muzyka filmowa
 • gra na instrumentach
 • wolontariat
 • fotografia

Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 22.08.2020