Jakie dane osobowe dodać do CV. Co z polami takimi jak adres i stan cywilny?

Jakie dane osobowe należy umieścić w CV

Polacy wpisują w sekcję danych osobowych przeróżne dane. Jakie jednak są ważne z punktu przyszłego pracodawcy? Jakich danych personalnych nie wpisywać do CV, by nie pozbawić się szans na znalezienie pracy?Które dane personale w CV są wymagane?

Dane kontaktowe pomagają po pierwsze potencjalnemu pracodawcy się z tobą skontaktować. Po drugie mają dostarczyć jak najwięcej informacji na twój temat. Według przeprowadzonego w 2018 badania 87% kontaktów ze strony rekruterów odbywa się drogą telefoniczną. Wynika to z faktu, że bezpośredni kontakt jest najszybszy i dostarcza natychmiastowej odpowiedzi o możliwym terminie rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego na pierwszym miejscu (oprócz podania imienia i nazwiska) znajduje się numer telefonu. Pamiętaj żeby dokładnie sprawdzić czy podany przez ciebie numer jest poprawny.

Kolejne miejsce w danych personalnych w CV zajmuje adres email. To tutaj przyszły pracodawca podeśle ci najczęściej potwierdzenie terminu rozmowy kwalifikacyjnej. Rzadziej to tą drogą dostaniesz zaproszenie na rozmowę. Wskazaliśmy niezbędną dwójkę elementów każdego Curriculum vitae. Są to najważniejsze dane dla rekrutera, ale mogą być też inne.


Jakie dane osobiste w CV mogą być ważne dla osoby prowadzącej rekrutację?

Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Te o które prosi w ogłoszeniu o pracę. Przykładowo składasz aplikację na posadę hostessy, gdzie jest z góry w ogłoszeniu pracodawca prosi o zdjęcie i wiek. Wtedy, dlatego, że jest to wyraźna prośba rekrutera dołączasz te dane do swojego CV. Stwórz CV w naszym kreatorze CV. Oczywiście załączenie tej danej w innym przypadku nie jest błędem. Marnujesz jednak miejsce, które można by inaczej wykorzystać.

Co z adresem w CV. To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Adres w CV nie jest niezbędny, ale może podkreślić fakt, że będziesz pracować w miejscowości, od której wysyłasz swoje CV. Wtedy dodanie adresu wydaje się tym uzasadnione.


Jakich danych kontaktowych nie wpisywać do CV?

Do CV nie wpisuj:

  • stanu cywilnego - ta informacja jest zbędna, a pracodawca nie ma prawa cię o nią zapytać ani w ogłoszeniu o pracę, ani na rozmowie kwalifikacyjnej
  • narodowości - ta informacja może zostać uznana za dyskryminującą

W CV po angielsku nie podawaj powyższych informacji, a także:

  • płci
  • wieku
  • stanu cywilnego
  • informacji o niepełnosprawności

Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 25.08.2020