Jak dobrze napisać podsumowanie zawodowe w CV? Jakie umiejętności i osiągnięcia zawodowe podkreślić w CV, by dostać pracę?

Profesjonalne podsumowanie zawodowe w CV

Wiele osób nie uzupełnia celu zawodowego. To błąd. Dowiedz się co wpisać do podsumowania zawodowego i w którym miejscu umieścić go w CV żeby wyróżnić się na tle innych kandydatów i zainteresować swoją osobą rekrutera.Czym jest podsumowanie celów zawodowych i jaki cel pełni w CV?

Wyobraź sobie, że poznajesz nową osobę i ona chce się o tobie czegoś dowiedzieć. Mówisz jej więc kim jesteś, co robisz, jakie rzeczy lubisz. Wspominasz jej o twoim najbardziej znanym projekcie, który masz nadzieję kojarzy. Dokładnie taką rolę pełni podsumowanie zawodowe w CV, ma cię przedstawić przyszłemu pracodawcy od najlepszej strony (tej zawodowej). Pokazuje kim jesteś, jakie były twoje dotychczasowe zajęcia i do czego dążysz.

To taki wstęp, który powinien go zachęcić do zapoznania się z całym twoim CV. Podsumowanie umieszczamy na samej górze dokumentu pod danymi osobowymi (sprawdź jak uzupełnić poprawnie dane kontaktowe w CV). Powinno zajmować mniej więcej 3 - 4 zdania. Warto nad nim popracować, żeby brzmiało w sposób naturalny, ale też jak najbardziej chwaliło twoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe.


Przykłady podsumowania celów zawodowych w CV

Zanim pokaże ci przykładowe podsumowania, opowiniem ci z czego powinna wynikać treść podsumowania zawodowego w CV. Otóż powinna wynikać ona bezpośrednio z ogłoszenia o pracę. Z opisanych tam najważniejszych wymagań co do doświadczenia i umiejętności. Czytając je rekruter powinien wyobrazić sobie ciebie właśnie jako idealnego kandydata na to stanowisko.

Jako, że masz na to tylko 3 - 4 zdania warto pomyśleć o odpowiednim wykorzystaniu słów kluczowych. I tak eksperci radzą by zawrzeć w nim takie elementy jak nazwę stanowiska, zakres realizowanych obowiązków, najważniejsze osiągnięcia (jeżeli możesz podać tutaj liczy np. wzrost sprzedaży to koniecznie je zamieść), uwypuklenie umiejętności miękkich i twardych. Unikać należy zaimka osobowego “ja”.

Ok, z przykładem na pewno będzie łatwiej:

Przykład:

Doświadczony analityk biznesowy oraz pasjonat zarządzania procesowego z siedmioletnią praktyką zdobytą w międzynarodowej organizacji. Posiada bogate, poparte sukcesami, doświadczenie we wdrażaniu aplikacji i systemów informatycznych optymalizujących procesy biznesowe. Jako starszy analityk biznesowy chce kontynuować swój rozwój z zakresu analizy biznesowej w celu dostarczania kompleksowych i korzystnych biznesowo rozwiązań.

Powyższy przykład zawiera następujące elementy:

  • nazwę stanowiska
  • osiągnięcia z poprzednich stanowsk
  • wyeksponowane umiejętności
  • najważniejsze słowa kluczowe zostały pogrubione

Podsumowanie zawodowe w CV dla osób bez wykształcenia

Kiedy jesteś młody i nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego ciężko pochwalić się osiągnięciami. Dlatego jeżeli twoja praca ma wiązać się z twoim wykształceniem np. wymień jakie studia posiadasz (jeżeli jesteś w trakcie, to na którym roku jesteś). Opisz swoje dodatkowe aktywności studenckie jak np. koła naukowe. Jeżeli odbyłeś praktyki lub kurs koniecznie wspomnij o swoich obowiązkach. Na koniec dopisz dlaczego interesujesz się branżą i co możesz wnieść atrakcyjnego dla pracodawcy.

Jak zwykle służę przykładem:

Przykład:

Student IV roku farmacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przez okres studiów brał czynny udział w życiu uczelni, był przewodniczącym Studenckiego Koła Naukowego Pracowni Bioanalizy Zakładu Chemii Farmaceutycznej (w jego ramach uczestniczył w IV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Studentów Wydziału Farmaceutycznego UM w Gdańsku). W Państwa firmie chce rozwijać swoje kompetencje w zakresie zapewniania jakości.

Powyższe podsumowanie zawodowe pokazuje, że kandydat wpisuje się w nową funkcję. Dostarczyła informację o osiągnięciach realizowanych w ramach uczelni i przedstawił swoje osiągnięcia.


Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 27.08.2020