Jakie wybrać zdjęcie do CV w 2023 roku. Wady i zalety zawarcia zdjęcia w CV.

Jakie wybrać zdjęcie do CV w 2023 roku

Według przeprowadzonego badania z 2019 roku, blisko 60% składanych CV w Polsce zawierało zdjęcie kandydata. Jednak na wielu z nich ubiegający się o pracę wypadali nieprofesjonalnie. Podpowiadamy jak ustrzec się błędów.Profesjonalne zdjęcie - czyli jakie?

Zdjęcie w CV ma przede wszystkim budować obraz naszej osoby jako kompetentnej i profesjonalnej. Ma uwypuklić cechy charakteru, jakie mogą przydać się w pracy. Jeśli więc aplikujesz na stanowisko gdzie będziesz się zajmować obsługą klienta to błędem będzie wybranie zdjęcia na którym jesteś np. wyraźnie smutny.

Ważny jest też twój ubiór na zdjęciu i zależy głównie od charakteru pracy. Jeżeli pełnisz jeden z zawodów gdzie na codzień chodzi się w np. garniturze to warto założyć bardziej eleganckie ubranie. Unikaj pstrokatych kolorów, najlepiej na zdjęciu wychodzą ubrania o stonowanej kolorystyce (odcienie szarego, granatowego).

Akceptowalne fotografie powinny zawierać twoją twarz, ale spokojnie możesz pokazać też większość część swojej sylwetki np. do pasa. Unikaj zdjęć gdzie widać całą twoją sylwetkę. Jeżeli na co dzień nosisz okulary, spokojnie możesz mieć je na zdjęciu.


Czy muszę umieścić zdjęcie w CV?

Zdjęcie w CV nie jest niezbędnym elementem. CV z fotografią pozwala jednak łatwiej skojarzyć przeprowadzoną z Tobą rozmowę rekrutacyjną z daną aplikacją. Może też stworzyć w głowie rekrutera obraz twojej osoby jako kompetentnej i właściwej na poszukiwane stanowisko.

Umieszczenie nieprofesjonalnego zdjęcia może mieć poważniejsze konsekwencje niż tego nie robienie. Jeżeli rekruter uzna twoje zdjęcie za niestosowne może odrzucić twoje zgłoszenie już na samym starcie.


W jakim miejscu umieścić zdjęcie w CV?

Najczęściej zdjęcie umieszcza się na górze dokumentu. Umieszczenie ich w takich programach jak Word przyprawia kandydatom wiele problemów. Łatwo można umieścić fotografię w CV korzystając z Kreatora CV Online takiego jak Kreator FastCV.

W jakim miejscu umieścić zdjęcie w CV?

Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci, umieszczając swoje zdjęcie w CV?

1. Selfie

Umieszczenie selfie w CV jest poważnym błędem. Unikaj zdjęć, na których robisz śmieszne miny czy masz doklejone uszy ze Snapchata.

2. Zdjęcia z wakacji

To chyba największy “grzech” wśród zdjęć umieszczanych w CV. Najczęściej połączony z wyciętymi z fotografii znajomymi.

3. Złe oświetlenie lub jakość fotografii

Negatywnie na postrzeganie twojej kandydatury wpływa zdjęcie, na którym ciężko jest Cię rozpoznać. Zdjęcie najlepiej wykonywać na jasnym tle.


Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 27.02.2021