Klauzula w CV zgodna z RODO w 2023 roku

Nawet najlepsze CV zostanie odrzucone przez pracodawcę jeżeli nie będzie posiadało odpowiedniej klauzuli. Niektóre firmy udostępniają w ogłoszeniach o prace spersonalizowaną treść klauzuli (oświadczenia), ale często występują jej 2 różne wersje. Poznaj treść klauzuli w CV zgodnej z RODO w 2023 roku.Jaka jest rola kluzuli w CV?

Klauzula CV to zapis dodawany do CV lub listu motywacyjnego, który zezwala pracodawcy na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tych dokumentach w celu rekrutacji. W skrócie, jest to zgoda na wykorzystanie twoich informacji w procesie rekrutacyjnym. To ważne, ponieważ przetwarzanie danych osobowych podlega różnym regulacjom, a klauzula CV pozwala na zgodne z prawem korzystanie z tych informacji w kontekście poszukiwania pracy.

Jeśli chodzi o rolę tej klauzuli, to przede wszystkim chroni twoje prawa jako kandydata, regulując sposób wykorzystywania twoich danych. Daje to też pracodawcy pewność, że działają zgodnie z przepisami dotyczącymi prywatności.


Gdzie powinna znajdować się klauzula w CV?

Klauzulę CV zwykle umieszczamy na dole dokumentu. Może to być stopka lub jeżeli CV jest dłuższe niż 1 strona pod treścią dokumentu. Dokładnie takie zachowanie wykazuje nasz kreator CV, gdzie w kilka chwil stworzysz profesjonalny dokument z aktualną klauzulą CV. Istnieje kilka rodzajów klauzul. Wymienione są one w dalszej części artykułu.


Klauzula CV 2023 obowiązująca dla obecnej i przyszłych rekrutacji:

Wszystko zależy od tego czy chcesz wyrazić zgodę na udział w przyszłych prowadzonych rekrutacjach. Jeśli tak powinieneś wybrać klauzulę o następującej treści:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”


Klauzula CV 2023 obowiązująca tylko dla obecnej rekrutacji:

Jeśli natomiast nie chcesz wyrazić na to zgody to poprawna będzie wersja:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”


Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 12.10.2023