Wzór CV dla przedstawiciela handlowego - gotowy przykład z poradami
Praca przedstawiciela handlowego wymaga ciągłej aktywności w pozyskiwaniu nowych klientów i skutecznego przekonywania ich do kupienia / skorzystania z oferowanych przez firmę produktów i usług. Analogicznie aplikując na stanowisko przedstawiciela handlowego, musisz przygotować mocne CV i list motywacyjny, które przekonają pracodawcę do ciebie.
Podczas pisania CV dla przedstawiciela handlowego należy podkreślić umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów i skuteczność w działaniu. Osoby z doświadczeniem zawodowym powinny również pochwalić się swoimi największymi osiągnięciami w pracy, stanowiącymi dowód na wykorzystanie posiadanych umiejętności w praktyce.
- jak napisać CV na stanowisko przedstawiciela handlowego
- przykładowy silny wzór CV przedstawiciela handlowego
- dokładne przedstawienie elementów wzoru CV przedstawiciela handlowego
Chcesz w kilka minut przygotować skuteczne CV i list motywacyjny przedstawiciela handlowego? Wypróbuj nasz kreator, gdzie znajdziesz skuteczne szablony oraz gotowe przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w kilka minut tutaj.
Pisanie CV przedstawiciela handlowego - od czego zacząć?
Zanim zaczniesz pisać CV, dokładnie przeanalizuj swoje doświadczenie zawodowe. Pomyśl o osiągnięciach, jakimi możesz pochwalić się w CV. Możesz również pomyśleć o profesjonalnym zdjęciu do CV.
Po drugie zadbaj o elegancki wygląd twoich dokumentów aplikacyjnych. Możesz na przykład skorzystać ze skutecznych szablonów CV dostępnych w naszym kreatorze CV, gdzie znajdziesz ich aż 16. Jeżeli potrzebujesz CV po angielsku lub niemiecku, to również łatwo zmienisz język w kreatorze. Jeżeli potrzebny jest ci również list motywacyjny, to przygotowaliśmy kreator listów motywacyjnych.
Przykładowe CV przedstawiciela handlowego zostało stworzone w naszym kreatorze CV z wykorzystaniem dwukolumnowego szablonu.
Podsumowanie zawodowe (cel zawodowy) w CV handlowca - jak napisać?
W podsumowaniu zawodowym przedstawiciela handlowego w CV warto wymienić doświadczenie w sprzedaży, osiągnięte wyniki, umiejętność budowania relacji z klientami, znajomość technik sprzedaży i negocjacji oraz biegłość w obsłudze narzędzi CRM. Należy też wspomnieć o pracy w zespole, samodzielności, dobrej organizacji pracy oraz umiejętności analizowania rynku i dostosowywania strategii sprzedażowej.
W podsumowaniu zawodowym przedstawiciela handlowego powinny znaleźć się następujące informacje:
- Kim jesteś (jakie posiadasz doświadczenie)?
- Wymień swoje główne umiejętności / osiągnięcia w pracy?
- Jakiej pracy szukasz / jakie umiejętności chcesz tam rozwijać?
Twoje podsumowanie zawodowe powinno być nie dłuższe niż 3 - 4 zdania - dłuższa forma może zniechęcić do czytania.
Przykład:
Jestem przedstawicielem handlowym w branży meblarskiej z 3-letnim doświadczeniem. Do każdego klienta podchodzę w sposób indywidualny by, znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie dla jego potrzeb. Dobrze radzę sobie na samodzielnym stanowisku, jak również świetnie współpracuję jako członek zespołu. W Państwa firmie pragnę dalej rozwijać swoje umiejętności negocjacyjne.
Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV handlowca?
Doświadczenie zawodowe w CV przedstawiciela handlowego to najważniejsza sekcja. Zacznij od najnowszej pracy, stopniowo opisując kolejne. Pamiętaj, by wymienić:
- nazwę pracodawcy,
- okres pracy,
- opis obowiązków i osiągnięcia.
Postaraj się, by twoje obowiązki w poprzednich pracach w jakiś sposób pokrywały się z oczekiwaniami wypisanymi w ogłoszeniu o pracę. Rekruterzy najczęściej szukają osób z doświadczeniem w pracy handlowca. Tacy pracownicy pokazali, że potrafią w praktyce wykorzystywać posiadane umiejętności i przynosić korzyści dla pracodawców.
Przykład handlowca:
Przedstawiciel Handlowy/Handlowiec / House of floors (Gdańsk) / 05.2019 - obecnie
- Pozyskiwanie partnerów do współpracy: projektantów, architektów, deweloperów, montażystów
- Przygotowywanie dedykowanych ofert dla klientów indywidualnych oraz biznesowych
- Indywidualne wizyty u klientów biznesowych w celu przedstawienia oferty i negocjacji oraz spotkania
- Pozyskiwanie i obsługa inwestycji (gabinety lekarskie, hotele, biura)
- Promowanie i reklama marki; organizowanie eventów z projektantami i architektami
- Reprezentowanie marki na targach z branży wykończenia wnętrz
- Prowadzenie prezentacji na temat marki na targach oraz spotkaniach ze współpracownikami
Przykład dla specjalisty ds sprzedaży:
Specjalista ds. sprzedaży / Meblox (Gdańsk) / 04.2018 - 04.2019
- Przygotowywanie ofert dla klientów
- Prowadzenie projektów z partnerami: architektami, deweloperami
- Organizowanie pokazów w salonie sprzedaży
- Współpraca z firmami montażowymi
Wykształcenie i kursy - co należy wpisać w CV przedstawiciela handlowego?
W sekcji wykształcenia w CV przedstawiciela handlowego warto wymienić ukończone szkoły, uzyskane stopnie naukowe oraz kursy i szkolenia związane ze sprzedażą, marketingiem lub zarządzaniem. Ważne są także certyfikaty z zakresu sprzedaży, negocjacji i obsługi klienta oraz znajomości narzędzi CRM i innych programów wspierających sprzedaż. Warto podkreślić te elementy edukacji, które są bezpośrednio związane z pracą w handlu.
Wymogi dotyczące wykształcenia dla przedstawiciela handlowego mogą się różnić w zależności od firmy i branży, ale zazwyczaj preferowane jest wykształcenie średnie lub wyższe w marketingu, zarządzaniu, ekonomii lub handlu. Pracodawcy cenią także chęć ciągłego doskonalenia umiejętności, więc warto wspomnieć o wszelkich inicjatywach edukacyjnych podjętych w celu rozwoju kariery w sprzedaży.
Przykład wykształcenia:
Uniwersytet Gdański / 10.2015 - 06.2020
Zarządzanie - uzyskany tytuł magistra
Przykład kursów i szkoleń:
Kurs Sprzedaży i Negocjacji / 10.2021
Akademia Biznesu
Certyfikat z Obsługi Systemu CRM (Salesforce) / 09.2020
Centrum Szkoleniowe IT
Umiejętności w CV handlowca - jakie wymienić?
Jak już wspomnieliśmy, w pracy przedstawiciela handlowego najważniejsza jest skuteczność. By skutecznie opisać umiejętności w swoim CV handlowca, podziel je na umiejętności twarde i miękkie. Sprawdź ogłoszenia o pracę i wymień te najczęściej wymagane. Tworząc dedykowane CV per ogłoszenie, zwiększasz swoje szanse na dostanie pracy. Pracodawca bowiem będzie miał wrażenie, że trafił na idealnego kandydata.
Opisując umiejętności kandydaci często korzystają z systemu pasków czy gwiazdek opisujących jej poziom. To dobra strategia, choć może nie być do końca zrozumiała dla obu stron. W umiejętnościach możesz również wymienić znajomość języków obcych.
Przykład umiejętności:
Znajomość technik sprzedaży
Zdolność do publicznych wystąpień
Obsługa MS Office
Umiejętność pracy w zespole
Prawo jazdy kategoria B
Kreatywność
Samodzielność i wysoka determinacja
Wysoka kultura osobista
Przykład znajomości języków:
- angielski - poziom C1 (zaawansowany)
- niemiecki - poziom B2 (średniozaawansowany)
Jakie zainteresowania wpisać do CV handlowca?
Sekcja zainteresowania pełni w CV handlowca rolę kolejnego miejsca, gdzie możesz pokazać, że jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko. Wyróżnij się wśród innych aplikujących zainteresowaniami związanymi z branżą / produktem, który masz sprzedawać. Jeżeli rekruter uzna cię za pasjonata, istnieje większa szansa, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
W CV handlowca wymień 3 - 4 zainteresowania. W naszym przykładzie wymieniamy zainteresowanie “architekturą”, jako zbieżne z profilem wykonywanej pracy.
Przykład:
- Kinematografia
- Architektura
- Sport
- Poznawanie nowych kultur