Gotowy wzór CV programisty / software developera do pracy
Pisanie mocnego CV przypomina w pewnym sensie pisanie dobrego kodu. Twój dokument aplikacyjny powinien być jasny i przejrzysty, jak również mieć określoną strukturę. Do najważniejszych sekcji w CV programisty należy doświadczenie zawodowe i umiejętności (z podziałem na miękkie i twarde). W przypadku juniorów rolę doświadczenia powinny pełnić wykonane projekty.
- jak napisać atrakcyjne CV na stanowisko programisty
- jak opisać każdą sekcję w CV software developera, by dostać pracę
- na co uważać i czego unikać w CV programisty
Chcesz w kilka minut przygotować skuteczne CV i list motywacyjny programisty? Wypróbuj nasz kreator, gdzie znajdziesz skuteczne szablony oraz gotowe przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w kilka minut tutaj.
Od czego zacząć pisanie profesjonalnego CV programisty?
Podobnie jak programiści nie lubią niechlujnego kodu, tak rekruterzy również oczekują przejrzystego i przyjaznego CV, z którego w kilka chwil wyczytają niezbędne informacje.
Poprawne rozmieszczenie sekcji na dokumencie jest kluczowe, warto więc wybrać gotowy szablon. Możesz skorzystać z naszego kreatora CV, gdzie znajdziesz 16 profesjonalnych wzorów CV i listów motywacyjnych, które jednym kliknięciem pobierzesz w formacie PDF.
Gotowy szablon CV dla programisty:
W mocnym wzorze CV programisty powinny znaleźć się następujące sekcje:
- nagłówek z danymi kontaktowymi,
- podsumowanie / cel zawodowy,
- doświadczenie zawodowe,
- wykształcenie,
- umiejętności i znajomość narzędzi,
- dodatkowe sekcje jak: certyfikaty lub projekty,
- zainteresowania,
- aktualna klauzula CV.
Jak napisać podsumowanie zawodowe w CV programisty?
Podsumowanie zawodowe (cel zawodowy) to jedna z najważniejszych sekcji w CV. Potraktuj je jak uścisk dłoni - pewny siebie, przyjazny, ale niezbyt osobisty. Miej to na uwadze, przygotowując swój cel zawodowy, który powinien koncentrować się zarówno na umiejętnościach technicznych, jak i miękkich. Powinien również łączyć zdolności programistyczne z umiejętnościami osiągania dobrych wyników w środowisku biznesowym.
Podsumowanie zawodowe programisty powinno odpowiadać na następujące pytania:
- Kim jesteś, jakie cechy cię cechują?
- Co potrafisz, jakie są twoje najważniejsze osiągnięcia?
- Jakiej pracy szukasz? Czego oczekujesz od nowej pracy?
Warto podkreślić najważniejsze elementy w CV programisty za pomocą pogrubień, by od razu przyciągały wzrok rekrutera.
Przykład:
Jestem inżynierem oprogramowania z ponad 3-letnim doświadczeniem w pisaniu aplikacji komercyjnych. Posiadam umiejętność tworzenia innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań biznesowych dla firm o globalnym zasięgu. Szukam pracy, gdzie będę mógł dalej rozwijać swoje umiejętności.
Jak dobrze opisać doświadczenie zawodowe w CV programisty, by się wyróżnić?
W doświadczeniu zawodowym programisty w CV warto wymienić projekty, w których brałeś udział, technologie i języki programowania, z jakimi pracowałeś, oraz Twoje konkretne obowiązki i osiągnięcia. Należy zaznaczyć, czy pracowałeś nad rozwojem oprogramowania, integracją systemów, czy poprawą wydajności aplikacji. Ważne jest również uwzględnienie pracy w zespołach projektowych, zarządzania projektami lub mentoringu młodszych programistów, jeśli takie były Twoje obowiązki.
Pisząc CV, dostosuj opis doświadczenia do wymagań konkretnej oferty pracy. Każdy wpis powinien zawierać nazwę stanowiska, nazwę firmy, okres zatrudnienia oraz krótki opis Twoich obowiązków i osiągnięć, takich jak zakończenie udanych projektów czy wprowadzenie efektywnych rozwiązań. Umieszczaj wpisy w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynając od najnowszego doświadczenia, i skup się na umiejętnościach i osiągnięciach istotnych dla aplikowanej roli.
Przykład:
Programista Java / Open Code / 08.2017 - obecnie
Wytwarzanie nowych funkcjonalności według opisanych wymagań,
- Praca z użyciem technologii: Spring Boot, Spring Cloud, REST, SOAP, Hibernate, Apache POI, MySQL,
- Wsparcie w procesie diagnozy i naprawiania błędów oprogramowania,
- Wykonywanie code review i zapewnianie feedbacku programistom,
- Pisanie testów jednostkowych i integracyjnych w oparciu o JUnit,
- Konfigurowanie i automatyzowanie procesów CI w Jenkins,
- Wytwarzanie oprogramowania z wykorzystaniem metodyki SCRUM (w zespołach 3 - 4 osobowych).
Wykształcenie - co wpisać we wzorze CV programisty?
W sekcji wykształcenia w CV programisty warto wymienić ukończone szkoły wyższe i inne instytucje edukacyjne związane z informatyką lub pokrewnymi dziedzinami, takie jak studia z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania czy matematyki. Należy podać nazwę uczelni, kierunek studiów oraz daty rozpoczęcia i zakończenia nauki. Jeśli posiadasz dodatkowe kwalifikacje, takie jak tytuł magistra lub inżyniera, również warto je uwzględnić.
W sekcji kursów warto wymienić ukończone szkolenia, kursy online lub certyfikaty, które są istotne dla roli programisty, jak np. kursy języków programowania, zarządzania projektami czy technologii. Wymień nazwę kursu, instytucję, która go przeprowadzała, oraz daty. Skup się na kursach, które są bezpośrednio związane z wymaganiami stanowiska, na które aplikujesz, aby podkreślić swoje umiejętności i zaangażowanie w rozwój zawodowy.
Przykład wykształcenia:
Politechnika Warszawska / 10.2015 - 06.2020
Studia na kierunku: Informatyka
Specjalizacja: Systemy informatyczne
Umiejętności i technologie w CV programisty
To jasne, że w CV chcesz się skupić na swoich umiejętnościach technicznych. Pamiętaj jednak, że w CV programisty umiejętności techniczne nie są jedyną podstawą.
Spróbuj wymienić również takie umiejętności, jak komunikacja interpersonalna, czy zarządzanie czasem. Twoje dodatkowe umiejętności wyróżniają Cię na zatłoczonym rynku pracy, pokazując, że jesteś kimś więcej niż tylko programistą, jesteś wartościowym członkiem zespołu.
Przeczytaj więcej o umiejętnościach tutaj. Dobre przykłady CV związane z umiejętnościami programisty przedstawiamy poniżej.
Przykład:
Umiejętności twarde:
- Obsługa Jira, Redmine
- Znajomość narzędzi Postman i SoapUI
- Znajomość OWASP Top 10
- Znajomość MS Office
Umiejętności miękkie:
- Myślenie analityczne
- Praca zespołowa
- Rozwiązywanie problemów
- Kreatywność i inicjatywa
- Otwartość na nowe rozwiązania
Języki programowania:
- JavaScript
- Pyton
- C, C ++
- Java
- SQL
Zainteresowania - dodatkowa sekcja w CV programisty.
W sekcji z zainteresowaniami wpisz te związane z szeroko rozumianym światem IT. Pokaże to, że interesujesz się tym, co robisz i przykuje uwagę rekrutera.
Wymień maksymalnie 3 - 4 zainteresowania, ta sekcja to tylko dodatek do CV.
Przykład:
- Gry komputerowe
- Pozycjonowanie stron
- Budowanie przyjaznych UI