Porady jak opisać w CV przebyte kursy, szkolenia i uzyskane certyfikaty.

Jak opisać kursy, szkolenia w CV

Odbyte kursy i szkolenia warto wpisać do CV. Pokazuje to naszą chęć samorozwoju i podnosi nasze kwalifikacje w oczach pracodawcy. Mówimy jak skutecznie opisać uzyskane certyfikaty w CV.Gdzie umieścić kursy w CV i co tam wpisać?

Najbardziej oczywistym wyborem wydaje się umieszczenie kursów w osobnej sekcji w CV. Takiej którą możesz dodać w naszym kreatorze CV (stwórz CV w kilka minut). Innym miejscem, gdzie możesz umieścić szkolenia jest cel zawodowy np: “Ukończyłam kurs fryzjerski pod okiem profesjonalistów.” Ewentualnie jeżeli kurs taki wiązał się z praktyką zawodową możesz umieścić go w doświadczeniu zawodowym.

Wpis zawarty w sekcji z kursami powinien zawierać nazwę przeprowadzonego kursu i rok z miesiącem (lub sam rok), w którym odbyłeś taki kurs. Kiedyś dostałem pytanie czy wpisywać do CV jaki był wymiar czasowy przeprowadzonego kursu? Można taką informację dopisać do nazwy kursu, ale nie jest to konieczne.

Uzyskane certyfikaty można wpisać do dedykowanej do tego sekcji lub stworzyć sekcję z kursami i certyfikatami. Również w tym przypadku opisz nazwę certyfikatu i miesiąc jego uzyskania. Informacja o dacie jego uzyskania pozwala pracodawcy zrozumieć ile czasu minęło od jego uzyskania.

Najlepiej wpisywać do CV tylko takie kursy, które bezpośrednio wiążą się ze stanowiskiem na które aplikujesz. Dla przykładu kurs barmański nie przyda się na stanowisku sprzedawcy w sklepie z odzieżą, ale w sklepie z alkoholem już jak najbardziej. Taka osoba może doradzić klientom jaki alkohol wybrać.


O czym pamiętać wpisując kurs do CV?

Przebyłeś kurs 10 lat temu. Zastanów się czy coś z niego jeszcze pamiętasz? Czy certyfikat nie dotyczy kwalifikacji, które się przedawniły, jak np. umiejętność obsługi dość starego oprogramowania. Zweryfikuj więc przed wpisaniem kursu do CV:

  • czy nadal posiadasz przekazaną tam wiedzę
  • czy uzyskana wiedza jest wciąż aktualna
  • czy twój kurs przyda się w nowym miejscu pracy

Pamiętaj, że lepiej wpisać jeden trafny kurs na nowe stanowisko niż kilka zupełnie z nim nie powiązanych.

Przykładowy wpis z kursami w CV:

Szkolenie MS Excel - poziom zaawansowany - 05.2018

Prawo jazdy kategorii B


Jakie kursy warto przejść i gdzie ich szukać?

Jeżeli w prawie każdym ogłoszeniu o pracę wymagany jest dany kurs to jasna informacja, że warto przejść z niego szkolenie. Przykładowo dla sprzedawcy w sklepie będzie to obsługa kasy fiskalnej.

Dobrym sposobem na znalezienie szkoleń jest wyszukanie ich w internecie. W przypadku kursów online możemy odwiedzić takie strony jak Udemy czy LinkedIn Learning. Znajdziesz w nich kursy dostępne również po polsku.


Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 08.09.2020