Jak napisać proste CV? Zobacz przykładowe profesjonalne wzory CV.

Jak napisać CV - poradnik

Pokazujemy jak napisać dobre CV, opierając się na przykładowych CV. Wykorzystaj wskazówki, by stworzyć idealne CV za pomocą gotowych do wypełnienia szablonów CV. Przykłady CV do pobrania, które ułatwią Ci proces pisania CV.Chcę napisać CV, od czego zacząć:

Większość z nas kilka razy w czasie swojej kariery zawodowej stoi przed koniecznością napisania CV. Wiele osób czuje się niepewnie albo po prostu nie pamięta co powinno znaleźć się w CV. Innym utrudnieniem jest fakt, że forma CV ulega ciągłej ewolucji. Przykładem może być tutaj klauzula CV, która ulega zmianą wraz ze zmieniającymi się przepisami prawa.

Od czego zacząć pisanie CV? Od wybrania edytora tekstowego lub narzędzia online jak np. nasz kreator CV, gdzie znajdziesz 16 szablonów CV i wiele porad odnośnie pisania CV. Dokonałeś wyboru? To zaczynamy!


Jak napisać proste CV od zera:

Twoje CV musi zawierać wszystkie ważne z punktu widzenia pracodawcy informacje, jednak warto wspomnieć, że CV nie powinno być za długie. Skuteczne CV nie powinno być dłuższe niż 2 strony. Warto w takim CV wyróżnić kluczowe dane, które od razu mają przyciągnąć uwagę.

Proste CV powinno zawierać przynajmniej te elementy:

 • dane osobowe z kontaktem do ciebie (imię i nazwisko, telefon kontaktowy, adres email)
 • cel zawodowy zawierający podsumowanie twojej obecnej kariery - na górze CV
 • doświadczenie zawodowe wraz z krótkim opisem stanowiska (osiągnięć i obowiązków)
 • przebytą edukację, jak również kursy, szkolenia i uzyskane certyfikaty
 • listę kluczowych umiejętności (twardych i miękkich)
 • znajomość języków obcych
 • aktualną zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodną z RODO

CV lepsze od innych kandydatów (jakich błędów unikać):

CV powinno przekonać do ciebie rekrutera na dwa sposoby: po pierwsze treścią, a po drugie schludnością i atrakcyjnym wyglądem. Jeżeli chodzi o treść pamiętaj o następujących zasadach:

 1. Użyj profesjonalnych danych kontaktowych.

Do oficjalnego kontaktu skorzystaj z bardziej oficjalnej nazwy poczty email. Dla przykładu najlepszym wyborem pozostaje imie.nazwisko@domena.pl, np. adam.kowalski@gmail.com, jeśli taki email jest zajęty (a tak jest bardzo często dodaj na końcu liczby).

Więcej wskazówek znajdziesz w artykule Jakie dane osobowe dodać do CV?

 1. Przedstaw swój cel zawodowy w CV.

Wiele osób nie pisze w swoim CV podsumowania zawodowego. Ta sekcja jest ważna i powinna zawierać opis twoich najważniejszych osiągnięć i przebytej kariery zawodowej. Szerzej opisany temat znajdziesz tutaj: Jak dobrze napisać podsumowanie zawodowe w CV?

 1. Opisz swoje obowiązki i osiągnięcia u poprzednich pracodawców.

Często można natknąć się na CV, gdzie kandydat wymienia tylko nazwę stanowiska, pracodawcę i okres czasu pracy. Nic natomiast nie pisze o tym czym się tam zajmował, a taka informacja jest kluczowa dla potencjalnego pracodawcy. Wymienić należy nie tylko swoje najważniejsze obowiązki, ale warto wskazać odniesione sukcesy. Więcej przeczytać możesz: Jak dobrze opisać swoje doświadczenie zawodowe w CV?

 1. Skup się nie tylko na twardych umiejętnościach.

Kolejny z błędów popełnianych przez osoby starające się stworzyć CV jest uzupełnianie wyłącznie umiejętności twardych, czyli takich których można się nauczyć na kursie czy w szkole. Warto pamiętać o uzupełnieniu umiejętności miękkich, czyli takich jak umiejętność pracy pod presją czy łatwość w komunikacji. Gotową listę przykładowych umiejętności znajdziesz w naszym artykule: Przykłady umiejętności twardych i miękkich.

 1. Pamiętaj o zmianach w klauzuli CV

Należy pamiętać, że CV powinno zawierać aktualną klauzulę CV. Jej najprostsza wersja brzmi: “Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”. Dowiedz się więcej z artykułu: Klauzula w CV zgodna z RODO.


Wzory CV - kilka prostych wzorów:

Prosty wzór CV - szablon kompaktowy

Kompaktowy szablon - najpopularniejszy z szablonów w naszym kreatorze. Na ciemnym tle umieszczone zostały dane kontaktowe i społecznościowe. Szersza część zawiera informację o doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach. Kliknij w szablon, żeby wypróbować go w naszym kreatorze CV.


Prosty wzór CV - szablon podstawowy

Szablon podstawowy - idealny szablon dla osób, które nie mają wiele do wpisania do CV, np. dlatego że dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. Wyróżnia się ramką z nazwiskiem i wyróżnionym zawodem.


Prosty wzór CV - szablon z zaokrągloną wstążką

Szablon z zaokrągloną wstążką - jest wariacją szablonu kompaktowego, inaczej są tutaj wyróżnione nagłówki sekcji. Kliknij w szablon, aby przejść do kreatora CV.


Prosty wzór CV - szablon z kropkami

Szablon z kropkami jest najbardziej klasycznym szablonem. Łatwo możesz jednak dostosować wykorzystane w nim kolory, korzystając z kreatora CV. Łatwo dostosujesz nie tylko kolorystykę, ale również czcionki czy zmienisz język na angielski.


Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 07.09.2020