Wzór CV dla studenta - gotowy przykład jak napisać swoje pierwsze CV

Pierwsze CV studenta bez doświadczenia.

Szukając swojej pierwszej pracy, wielu studentów zderza się ze ścianą. Nie mogą znaleźć pracy, bo nie mają doświadczenia, które w wielu przypadkach jest wymagane. A żeby zdobyć swoje pierwsze doświadczenie muszą jednak znaleźć pracę. Wygląda to jak błędne koło z którego nie ma wyjścia. Mimo iż sytuacja wydaje sie bez wyjścia pokaże ci dzisiaj co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na dostanie zaproszenia na rozmowę o pracę.

Podczas pisania pierwszego CV studenta musisz więc wyróżnić się innymi cechami niż doświadczenie zawodowe. Kluczowe będą tutaj posiadane umiejętności (zwłaszcza te miękkie) i doświadczenie zdobyte w czasie odbywania praktyk studenckich. Najlepiej wykorzystać też profesjonalną aplikację do pisania CV z mocnymi i sprawdzonymi szablonami CV.Chcesz w kilka minut przygotować skuteczne CV i list motywacyjny studenta? Wypróbuj nasz kreator, gdzie znajdziesz skuteczne szablony oraz gotowe przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w kilka minut tutaj.

Wypróbuj kreator CV
Wybierz atrakcyjną formę CV i pokaż, że angażujesz się w szukanie pracy, stwórz swoje CV tutaj

Krok po kroku jak napisać pierwsze CV studenta bez doświadczenia?

CV jak inne dokumenty ma określoną strukturę i standardy - powinieneś wysyłać je jako plik PDF. Unikaj pliku Word - wyświetla się on często różnie w zależności od wersji edytora i twoje dobrze ułożone CV może mieć poprzesuwane elementy i wyglądać daleko od profesjonalnego. Jeżeli chcesz mieć pewność, że coś takiego się nie wydarzy, to utwórz CV i list motywacyjny w formacie PDF

Po drugie jeżeli chcesz dodać swoje zdjęcie do CV unikaj:

 • zdjęć z wakacji, imprezy,
 • selfie, zdjęć z filtrami.

Użyj zdjęcia, na którym wyglądasz profesjonalnie (dostosuj ubiór do charakteru pracy), jeżeli aplikujesz na stanowisko, gdzie chodzi się na codzień w garniturze, to warto założyć bardziej eleganckie ubranie.

Poniżej szablon CV studenta wygenerowany w naszym kreatorze CV

Wzór pierwszego CV dla studenta na staż lub praktyki.

Dane kontaktowe w pierwszym CV studenta:

Pamiętaj, by dodać dane kontaktowe. Umieszcza je się w widocznym miejscu na górze pierwszej strony CV. Zacznij oczywiście od imienia i nazwiska, podaj swój telefon i adres mailowy. Przez telefon kontaktuje się większość pracodawców, dlatego sprawdź 2 razy czy podałeś prawidłowe dane. Dodatkowo możesz podać swój wiek i miejscowość w jakiej interesuje cię praca.

Dobrze jest też dodać sekcję z twoimi profilami w internecie (np. Linkedin, Github). Pamiętaj jednak, że powinny być one zadbane i mieć wartość dodaną do CV. Ciekawym dodatkiem może być prowadzony przez ciebie blog lub własna strona.


Zacznij swoje pierwsze CV od podsumowania zawodowego

Dodając podsumowanie zawodowe sprawiasz, że rekruter przeczyta je jako pierwsze, jeszcze zanim zorientuje się, że nie posiadać żadnego doświadczenia zawodowego. Pisząc swoje podsumowanie (cel zawodowy), odpowiedz na 3 następujące pytania:

 • Kim jesteś?
 • Jakie są twoje główne umiejętności / uzyskane doświadczenie?
 • Jakiej pracy szukasz?

Przykład z pierwszym doświadczeniem:

Jestem studentem III roku studiów na kierunku Ekonomia (specjalizacja: prawo w biznesie). Pierwsze doświadczenie zdobyłem uczestnicząc w projekcie naukowo badawczym, dotyczącym prawa międzynarodowego w sektorze energii odnawialnych. Szukam pracy pozwalającej mi na zdobycie wiedzy z zakresu działania firm i zachodzących w nich procesów biznesowych.


Przykład dla poszukujących stażu:

Jestem studentem III roku Teleinformatyki na wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH w Krakowie. Posiadam pierwsze doświadczenie w budowaniu aplikacji webowych w języku Java. Jestem zainteresowany odbyciem praktyk i zdobyciem pierwszego doświadczenia w branży IT.


Wykształcenie - co wpisać w pierwszym CV studenta?

Wpisz do swojego CV informacje o odbywanych studiach (kierunku). Zaznacz rok rozpoczęcia studiów i jeżeli nadal uczęszczasz na uczelnie, to koniecznie zaznacz, że wciąż się uczysz. Jest to informacja dla pracodawcy, że nie szukasz pracy na pełen etat. Będąc w trakcie nauki na uczelni wyższej, nie podawaj ukończonego liceum technikum, a tym bardziej szkoły podstawowej. Nie ma to znaczenia w CV i niepotrzebnie zajmuje miejsce w CV.

Przykład:

 • Ekonomia (specjalizacja: prawo w biznesie) - AGH w Krakowie / 09.2018 - obecnie

Jakie umiejętności wpisać do CV studenta na staż lub praktyki?

Umiejętności to najważniejsza sekcja w CV bez doświadczenia (z bardzo małym doświadczeniem). Postaraj się wymienić kompetencje wymienione w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj jednak by nie kłamać, bo może to wyjść na rozmowie kwalifikacyjnej. Wpisując daną umiejętność do CV, opisz swój stopień zaawansowania (słownie lub graficznie za pomocą paska postępu).

Wspomnij o umiejętnościach miękkich np. “życzliwa obsługa klientów”, jak i również o twardych np. znajomość obsługi Photoshop.

Przykład umiejętności twarde:

 • Znajomość programów do księgowania
 • Zaawansowana obsługa programów Excel i Word
 • Obsługa programów do edycji zdjęć - Photoshop

Przykład umiejętności miękkie:

 • Umiejętność pracy w zespole
 • Szybkie wyszukiwanie informacji
 • Staranne wykonywanie powierzonych obowiązków

Jak zdobyć i opisać doświadczenie w CV?

Pierwsze doświadczenie zawodowe możesz zdobyć na następujące sposoby:

 • praktyki studenckie - odbyty staż lub praktyki (choćby bezpłatne) to informacja, że potrafisz wykorzystać swoje umiejętności i odnajdujesz się w środowisku pracy.
 • projekty naukowe na uczelni - poszukaj informacji o prowadzonych na uczelni badaniach. Nie tylko da ci to doświadczenie, którym możesz się pochwalić w CV, ale również warto poprosić kierownictwo projektu o wystawienie listu polecającego czy referencji.
 • koła studenckie - dołącz do istniejących na uczelni kół naukowych. Pokazuje to, że jesteś aktywny i zaangażowany w kierunku na jakim studiujesz.

Jeżeli posiadasz już pierwsze doświadczenie opisz je tak by twoje obowiązki i osiągnięcia pokrywały się z tym czego oczekuje pracodawca w ogłoszeniu. Stwarza to poczucie, że to właśnie ty jesteś właściwym kandydatem na stanowisko.

Przykład:

Praktykant / SEO Center / 02.2020 - 06.2020

 • Obsługa programów komputerowych do gromadzenia i przetwarzania informacji
 • Projektowanie strategii reklamowej w ramach budżetu
 • Projektowanie reklamy z wykorzystaniem programu komputerowego

Praktykant / Wiros S.A. / 02.2020 - 06.2020

 • Obrót dokumentami finansowymi
 • Analiza i przetwarzanie danych statystycznych
 • Wykorzystywanie programów do księgowania

Znajomość języków obcych - wyróżnij się na tle innych osób?

Być może wyjeżdżałeś na wymianę studencką za granicę w ramach programów takich jak Erasmus? W takim wypadku twoje umiejętności językowe są na wysokim poziomie. Wymień śmiało w CV jakie znasz języki. Pamiętaj żeby nie kłamać, bo może to wyjść w czasie rozmowy z rekruterem.

Znajomość języków możesz również umieścić w sekcji z umiejętnościami.

Przykład:

 • angielski - zaawansowany (C1)
 • niemiecki - średniozaawansowany (B2)

Jakie zainteresowania wymienić w CV studenta na praktyki?

Spróbuj wymienić zainteresowania związane ze studiami lub pracą na jaką aplikujesz. Jeżeli więc chcesz zostać kelnerem w restauracji, to wymień np. zaintresowanie baristyką. Analogicznie na stanowisko sprzedawcy w sklepie wymień zainteresowanie np. psychologią sprzedaży.

Nie staraj się być oryginalnym na siłę, ponieważ może być to złe odebrane na rozmowie kwalifikacyjnej. Wymień maksymalnie 3 - 4 zainteresowania

Przykład:

 • psychologia sprzedaży
 • baristyka
 • książki popularnonaukowe

Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 12.03.2021