Wzór CV bez doświadczenia zawodowego - przykłady, szablon do pobrania

Wzór CV bez doświadczenia zawodowego

Wiele osób tuż po rozpoczęciu kariery zawodowe lub przebranżowieniu narzeka, że nie może znaleźć pracy. Nie tylko nie przechodzą pozytywnie procesu rekrutacyjnego, ale nawet nie dostają żadnego odzewu na wysłane dokumenty aplikacyjne (CV lub list motywacyjny).

Nie dzieje się tak bez powodu. Pracodawca chętniej zatrudnia osoby z doświadczeniem. Brzmi jak błędne koło - nie możesz znaleźć pracy, bo nie masz doświadczenia, a nie masz doświadczenia, bo nikt nie chce cię zatrudnić. Skuteczną próbą przełamania tego zjawiska, jest stworzenie CV podkreślającego twoje mocne strony. Masz wtedy szanse wybić się na tle nawet osób z doświadczeniem.Chcesz w kilka minut przygotować skuteczne CV i list motywacyjny nawet jeśli nie masz doświadczenia? Wypróbuj nasz kreator, gdzie znajdziesz skuteczne szablony oraz gotowe przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w kilka minut tutaj.

Wypróbuj kreator CV
Wybierz atrakcyjną formę CV i pokaż, że angażujesz się w szukanie pracy, stwórz swoje CV tutaj

Od czego zacząć pisanie CV bez doświadczenia?

Pisząc CV bez doświadczenia, musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jednym ze sposobów jest dodanie zdjęcia do CV. Możesz się również wyróżnić wizualnie, korzystając z profesjonalnych aplikacji do pisania CV, gdzie masz pewność, że twój dokument jest schludnie sformatowany i przyciągnie wzrok rekruterów.


Zacznij CV bez doświadczenia celem zawodowym

Cel zawodowy to element, który nie znajduje się w wielu CV. Jeżeli nie masz doświadczenia, a chcesz coś jednak wpisać w swoje CV, to koniecznie dodaj go do swoich dokumentów aplikacyjnych. Koniecznie umieść go na górze CV, gdzie przyciągnie wzrok rekrutera. Cel zawodowy powinien mieć długość około 3 - 4 zdań (dłuższy tekst może odstraszyć czytającego twoje CV).

Pisząc cel zawodowy bez doświadczenia, opisz:

  • kim jesteś (informacja o twoim wykształceniu),
  • jakie posiadasz kluczowe umiejętności potrzebne w miejscu pracy,
  • jakiej pracy szukasz / jakie umiejętności chcesz w niej rozwijać.

Czy na pewno nie masz doświadczenia? Staże, praktyki to również doświadczenie zawodowe.

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że masz wartościowe doświadczenie zawodowe, które możesz umieścić w dokumentach aplikacyjnych. Warto wpisać do CV wszelkiego rodzaju staże, praktyki czy wolontariat, jeżeli wiążą się z wymaganiami pracodawcy w ofercie pracy.

Jeżeli z kolei stoisz przed przebranżowieniem, to również warto wymienić poprzednie wykonywane prace. Pokaże to, że nie obce jest ci stanowisko pracy, a także posiadasz umiejętności np. współpracy czy komunikacji.


Umiejętności są najważniejszą sekcją CV bez doświadczenia

Jeżeli chcesz się wyróżnić, musisz pokazać, że posiadasz specjalistyczne umiejętności, większe nawet od bardziej doświadczonych osób, również aplikujących na dane stanowisko pracy. Skup się zatem na umiejętnościach wymaganych w ofercie pracy, które zdobyłeś na przykład w czasie kursu doszkalającego czy podczas edukacji.

Użyj podziału na umiejętności twarde i miękkie. Twarde odnoszą się do tych, których można się nauczyć, np. obsługi programu Excel, prawo jazdy kat. B. Miękkie z kolei odnoszą się do relacji interpersonalnych, czyli umiejętności komunikacyjne.


Wykształcenie, kursy i szkolenia w CV bez doświadczenia - jak opisać?

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, to musisz w dużym stopniu skupić się na swoim wykształceniu. Wymień w CV ostatnio ukończoną uczelnię. Jeśli nadal się uczysz, to koniecznie zaznacz to w swoim CV.

Jako osoba bez doświadczenia koniecznie opisz przebyte kursy zawodowe. Jeżeli masz trudność ze znalezieniem pracy, to być może powinieneś udać się na kurs podnoszący kwalifikacje. Pokaże to, że jesteś osobą chętną do nauki i dalszego poszerzania wiedzy.


Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, to pokaż się również od strony zainteresowań

Jeżeli nie masz doświadczenia, a chcesz dodatkowo zaplusować, to opisz zainteresowanie związane z zawodem, na jaki aplikujesz. Pokazuje to, że świadomie decydujesz się na konkretną ofertę pracy, bo leży ona w kręgu twoich zainteresowań. Dodatkowo praca nie będzie dla ciebie nużąca i szybko nie zdecydujesz się ją zmienić.


Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 05.10.2021