Jak napisać prosty list motywacyjny? Zobacz przykładowe profesjonalne wzory listów motywacyjnych.

Jak napisać mocny list motywacyjny - poradnik

Część pracodawców wymaga w swoich ogłoszeniach o pracę, by aplikujący oprócz CV wysłali również list motywacyjny. Mimo to wielu aplikujących nie podejmuję się pisania listu motywacyjnego. Jeszcze inni omijają takie ogłoszenie szerokim łukiem. To okazja dla ciebie by prostym i mocnym listem motywacyjnym wyróżnić się wśród innych kandydatów.Chcesz w kilka minut przygotować skuteczny list motywacyjny? Wypróbuj nasz kreator, gdzie znajdziesz skuteczne szablony oraz gotowe przykłady. Stwórz list motywacyjny w kilka minut tutaj.


Czym jest i jak powinien wyglądać prosty list motywacyjny?

List motywacyjny to jednostronicowy dokument wysyłany wraz z CV jako odpowiedz na ogłoszenie o pracę. Najprościej mówiąc, ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na aplikowane stanowisko. Podobnie jak CV ma on ściśle ustaloną strukturę, którą należy zachować. Do wymaganych elementów należą:

 • twoje dane kontaktowe
 • dane firmy do której aplikujesz
 • zwrot grzecznościowy wobec rekrutera
 • otwierający akapit z informacją o aplikowanym stanowisku
 • akapit wyjaśniający, dlaczego jesteś idealnie pasującym kandydatem
 • podsumowanie z zaznaczeniem chęci osobistego spotkania
 • podpis (osobisty lub elektroniczny)

Poniżej znajdziesz przykład dobrze napisanego listu motywacyjnego:

Przykład dobrze napisanego listu motywacyjnego:


[Twoje imię i nazwisko]
[Twój adres email]
[Twój numer telefonu]


[Imię i nazwisko odbiorcy]
[Stanowisko odbiorcy (np. kierownik)]
[Nazwa firmy]
[Adres firmy]


Szanowni Państwo,


Z przyjemnością aplikuję na stanowisko kierowcy kategorii C+E. Od lat imponuje mi Państwa działalność i wierzę, że mogą Państwo skorzystać na moim bogatym doświadczeniu w zakresie przewozu towarów.

Dlaczego uważam, że sprawdzę się na stanowisku kierowca samochodu ciężarowego?


 • Od 6 lat pracuję jako kierowca samochodu ciężarowego na trasach krajowych i międzynarodowych. Doskonale znam topografię całego kraju oraz innych państw europejskich. Moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe uzyskałem pracując w kilku firmach transportowych. Do moich obowiązków należało wypełnianie dokumentów transportowo - spedycyjnych, dbanie o prawidłowe zapisy w tachografie, nadzór załadunku towaru i jego zamocowania.


 • Należę do osób dokładnych i rzetelnych. Doświadczenie zdobyte w tym zawodzie, wykształciło we mnie nawyk solidnego wykonywania powierzonej mi pracy. Cechuje mnie umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Potrafię skutecznie realizować postawione mi zadania w wyznaczonym czasie.


 • Praca w kilku firmach przełożyła się również na łatwość w nawiązywaniu relacji ze współpracownikami. Dzięki temu bardzo szybko odnajdę się w zespole.

Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościach, a także odpowiedzieć na Państwa pytania.


Z poważaniem,

[Twoje imię i nazwisko]

Jak napisać list motywacyjny by wyróżnić się i zostać zatrudnionym?

List motywacyjny posiada prostą strukturę, którą wymieniliśmy powyżej. Aby ułatwić ci napisanie mocnego listu motywacyjnego, zebraliśmy kilka wskazówek:

 1. Skieruj list motywacyjny od konkretnej osoby (taka informacja jest zwykle podana w ogłoszeniu o pracę), jeżeli jej nie ma to skieruj list do firmy
 2. Podaj nazwę stanowiska, na jakie składasz swoje dokumenty aplikacyjne
 3. Wymień swoje największe osiągnięcie lub opisz już posiadane doświadczenie
 4. W 2 - 3 punktach odpowiedz na pytanie czemu jesteś najlepszym kandydatem
 5. Wyraź chęć uczestnictwa w dalszych etapach rekrutacji
 6. Podpisz się (akceptowane są podpisy elektroniczne lub ręczne)

Wzory listów motywacyjnych - kilka prostych szablonów:

Kompaktowy szablon listu motywayjnego - najpopularniejszy z szablonów w naszym kreatorze listów. Na ciemnym tle umieszczono zdjęcie kandydata i jego dane kontaktowe. Szersza część zawiera twoje imię i nazwisko oraz treść listu. Kliknij w szablon, żeby wypróbować go w naszym kreatorze listów motywacyjnych.

Prosty wzór listu motywacyjnego - szablon kompaktowy ciemny


Jasny szablon listu motywacyjnego - jeżeli musisz wydrukować swój list motywacyjny, to zdecydowanie jest to jedna z najlepszych propozycji. Jasne tło gwarantuje wysoką jakość gotowego wydruku - na takim tle wszystko jest czytelne nawet przy druku czarno-białym.

Prosty wzór listu motywacyjnego - szablon kompaktowy jasny


Szablon z ikonami - jest zdecydowanie najlepszą propozycją jeżeli twój list motywacyjny jest krótki. Z racji iż występuje tu tylko jedna kolumna, to strona jest bardziej jednolicie wypełniona treścią.

Prosty wzór listu motywacyjnego - szablon z ikonami


Autor: Marcin | Ostatnia modyfikacja: 02.08.2021